Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Lipuszu

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Lipuszu zbudowano w latach 1866-1867 w stylu neogotyckim. Charakteryzuje go trójczołowy dach oraz maleńka wieża (władze pruskie nie zezwoliły na wybudowanie większej z obawy przed zdominowaniem kościoła ewangelickiego w krajobrazie wsi).

Wnętrze kościoła pochodzi głównie z końca XIX wieku, a więc z okresu jego budowy. Jednakże w jego wyposażeniu znajdują się elementy z drewnianego lipuskiego kościoła krytego gontem  z 1739 r., który w 1890 r. został stracony przez pożar. Z jego wyposażenia uratowano figurkę Matki Boskiej, ołtarz św. Franciszka, dwa feretrony i inny drobny sprzęt liturgiczny, ocalała również plebania. Późnobarokowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1600 roku, wykonana z brązu i umieszczona jest w głównym ołtarzu. W kościele można podziwiać także polichromie i obraz św. Michała Archanioła wykonany w 1924 roku przez Leona Drapiewskiego.

Młyn wodny w Lipuszu

   Klasyczny młyn z początku XX wieku (1902 rok) nad Czarną Wdą, poruszany siłą spadającego wodospadu. Początkowo był wyłącznie konstrukcją drewnianą, z czasem został podmurowany. Dziś jest starannie zakonserwowanym zabytkiem kultury kaszubskiej. Jest on jednym z nielicznych, starannie odrestaurowanych młynów wodnych na Pomorzu Gdańskim. Młyn jest pamiątką po dawnej historii ziemi kaszubskiej. Lipuski młyn wodny można obejrzeć także od strony rzeki, gdyż przebiega tamtędy szlak kajakowy na rzece Wdzie

Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego

Powstałe w 2002 roku Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego mieści się w dawnym kościele ewangelickim, zbudowanym w 1865 roku. Do tej pory zgromadzono w nim ponad 300 eksponatów. W Muzeum obejrzeć można stare sprzęty domowe i gospodarskie, których nie znajdziemy już we współczesnych obejściach. Są to m.in.: naczynia kuchenne, magiel, drewniane łóżka, młockarnie, kamienie do śrutownika, cepy, uprzęże konne, drewniana pompa, cierlica do lnu, drobne narzędzia i wiele innych. Warto zobaczyć również sprzęty do prac polowych, m.in. koparkę konną, kilka rodzajów bron i pługi. Dzięki temu miejscu wciąż poznawać można wiele przedmiotów użytkowych, które już na zawsze zniknęły z wiejskich zagród. Muzeum można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Konny Wóz Strażacki

Konny Wóz Strażacki jest produktem jednej z pionierskich i największych firm branży pożarniczej z przełomu XIX i XX wieku jakie powstały w Cesarstwie Niemieckim. Niemiecka firma Gustav Ewald powstała w Kostrzynie w 1878 roku. Sam Gustav Ewald był pasjonatem techniki pożarniczej i członkiem Straży Pożarnej w Kostrzynie. Firma działa do 13 lutego 1945 roku kiedy Armia Czerwona zniszczyła większość obiektów firmy Ewald.
Konny Wóz Strażacki został przywieziony do pierwszej remizy strażackiej w Lipuszu założonej 1902 roku na dworcu kolejowym. Była to kolejowa straż pożarna, która to zabezpieczała teren kolejowy oraz wieś Lipusz. Po II wojnie światowej między 1948-1950 roku XX wieku sikawka została przekazana strażakom OSP Tuszkowy. Używali jej do gaszenia pożarów, a brała także czynny udział w zawodach pożarniczych, które odbywały się w Garczynie. Po zakupie nowej motopompy “Polonia” dla OSP Tuszkowy, Wóz Konny trafił z powrotem do remizy w Lipuszu, która w tym czasie znajdowała się na ulicy Rogali ( między piekarnią a starym przedszkolem). W latach 70 XX wieku zaczęto budowę obecnej remizy, w której wóz stał do roku 1996. W latach 1996-2015r. Konny Wóz Strażacki został umieszczony w Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu mieszczącym się w budynku kościoła poewangelickiego.
W 2015 roku w ramach Programu LEADER ” Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Wiejskich: Europa inwestującą w obszary wiejskie” projekt pn.” Utworzenie małej infrastruktury turystycznej poprzez wyeksponowanie starodawnego wozu strażackiego oraz posadzenie lip w Lipuszu” została zbudowana podświetlana, szklana wiata , w której obecnie znajduje się Konny Wóz Strażacki. Pomimo swego wieku sikawka jest cały czas gotowa do akcji udowadniając to na różnego rodzaju festynach i piknikach o tematyce pożarniczej. Od kilku lat Konny Wóz Strażacki OSP Lipusz uczestniczy także w paradzie w Ostrzycach.