Kąpielisko nad jeziorem Skrzynki Duże

W Karpnie nad jeziorem Skrzynki Duże znajduje się kąpielisko gminne. W ramach realizacji projektu unijnego powstał tam nowy pomost oraz plaża.  Jest to doskonałe miejsce rekreacyjne dla miłośników letnich kąpieli. Nowy pomost wykonany jest z konstrukcji drewnianej z balustradą. Ma kształt litery H, składa się z dwóch ciągów w głąb jeziora oraz połączeń ciągów poprzecznych. Ponadto została zmodernizowana istniejąca niegdyś plaża poprzez wyrównanie nierówności i nasypanie warstwy piasku płukanego morskiego. Istniejącą plaża ma wielkość 1454 m2, w jej obrębie zostały zamontowane stojaki na rowery, przebieralnia. Kąpielisko posiada, przebieralnie, toaletę, boisko do siatkówki plażowej, baldachimy chroniące od słońca. W miesiącach lipiec-sierpień kąpielisko jest strzeżone przez ratowników.

BIEŻĄCA OCENA JAKOŚCI WODY

Jeziora

Lipusz słynie ze sporej ilości jezior. Na terenie gminy znajdziemy ich 9, w tym najsłynniejsze Jezioro Skrzynki Duże, na którym znajduje się strzeżone kąpielisko.

  • Jezioro Wieckie – jest jeziorem rynnowym, jego powierzchnia wynosi około 92 ha. Położone jest na równinie Charzykowskiej. Średnia głębokość to około 10 metrów. Wzdłuż jeziora prowadzi szlak kajakowy, gdyż przez zbiornik przepływa rzeka Wda. W pobliżu jeziora leżą miejscowości Jabłuszek Duży i Śluza. Przed wojną na zachodnim brzegu jeziora przebiegała granica Polsko-Niemiecka. Pod względem wędkarskim jezioro jest ciekawym łowiskiem. W akwenie występują szczupaki, okonie, węgorze , płocie , liny , leszcze , wzdręgi ,ukleje, karpie i krąpie. Brzegi jeziora są wysokie a dookoła akwenu rośnie las mieszany. Woda w jeziorze jest czysta.
  • Jezioro Lubiszewskie- jest to kolejne w Gminie Lipusz jezioro rynnowe przez, które przepływa rzeka Wda. Powierzchnia akwenu to 78.8 ha. Średnia głębokość wynosi 5 m maksymalna 8,6m. Brzegi są zalesione aż w 90% są to głównie lasy sosnowe jednakże bezpośrednio przy jeziorze rosną drzewa liściaste, głównie olchy. Szuwary (strefa roślin (makrofity) przybrzeżnych, występujących w litoralu jezior i rzek) tworzą pas o szerokości 5-6 metrów. Po wschodniej stronie występuje kąpielisko.
  • Jezioro Wyrówno– Przepływające jezioro rynnowe, jego powierzchnia całkowita wynosi 51,91 ha. Połączone jest z akwenem jezior Osty i Bielawy na północnym skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
  • Jezioro Karpno– jego powierzchnia wynosi 37,8 ha, średnia głębokość natomiast 10,8 m a maksymalna 23,2m. Nad brzegiem znajduje pas drzew liściastych tj: olszy, wierzby, dęby i brzozy. Pozostałą cześć stanowią drzewa iglaste głównie sosna. Na dnie przy ujściu i pływie cieków wonnych rosną takie rośliny jak rogatek sztywny i ramienica krucha. Pozostała cześć dna jest raczej piaszczysta. W okolicy jeziora Karpno znajduje się wieś Nowe Karpno w pobliżu jeziora znajdują się dwie bazy harcerskie.
  • Jezioro Płocice- Powierzchnia jeziora wynosi 0,204044 km² , średnia głębokość jeziora to 0,8 m natomiast maksymalna 2,3 m.