Stolemowe Szlaki Nordic Walking

Żółty szlak dystans: 9,4 km
trasa: średnia
czas przejścia ok 1h40 min

Trasa rozpoczyna się przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu, skąd maszerujemy w kierunku północno-wschodnim. Wraz z przekroczeniem przejazdu kolejowego żegnamy Lipusz i ubitym żwirem idziemy w stronę lasu, skąd doskonale prezentuje się okoliczne jeziorko. Nieopodal miejsca pamięci ofiar hitlerowskiego terroru znajduje się rozwidlenie dróg, gdzie czerwony szlak prowadzi prosto, my zmierzamy w prawo. W lesie natrafiamy na miejsce postoju z zadaszonymi ławeczkami, po czym przechodzimy przez Nowe Karpno. Tutaj zwracamy uwagę na znaki i kierujemy się na północ, najpierw ubitą, potem bardziej piaszczystą ścieżką. Za małą polanką lekko odbijamy w lewo, przechodzimy obok dużej wycinki i trafiamy na wzniesienie, skąd rozpościera się doskonały widok na zachód. Następnie ostro skręcamy i po chwili przyglądamy się jezioru Karpno. Potem mijamy boisko i kierujemy się w dół malowniczym, leśnym szlakiem, aż do strumyczka płynącego na połączeniu z czerwoną trasą. Ten odcinek po chwili przemienia się w znany już fragment przy miejscu pamięci. Wracamy więc do GOKSiR-u.

Czerwony szlak
dystans:12,2 km
trasa: trudna
czas przejścia ok 2h 10 min

Do miejsca pamięci ofiar hitlerowskiego terroru szlak czerwony poprowadzony jest tak jak żółty. Idąc dalej, przyglądamy się jeziorkom i przechodzimy dalej na północ od strumyka. dalej zmierzamy prosto, mijamy krzyż i dochodzimy do leśnego zakrętu na Papiernię. Tutaj tez znajdziemy miejsce postojowe, a dalej bardziej niż dotąd piaszczyste tereny leśne. Droga zacznie robić się szersza, a gdy wkroczymy do Papierni zmieni się w asfalt. Zobaczymy mały zalew i przy krzyżu skręcimy ostro w prawo. Przejdziemy pomiędzy drzewami i trafimy na ubity szlak, którym pomaszerujemy ulicą Lubiszewo w stronę lasu. Tu tez zaczynają się pagórki i mamy piękny widok na jezioro Lubiszewskie . Dalej, za linią lasu dochodzimy do Borowca, gdzie przy wiejskich domkach odbijamy w lewo. Idziemy pisakową drogą przy płotach okalających pola, wchodzimy między drzewa, po czym na linii lasu kierujemy się w prawo, aż trafimy na przejazd kolejowy. Tam skręcimy w prawo i na następnym skrzyżowaniu odbijemy na wschód, w stronę Lipusza. W tym miejscu połączymy się ze szlakiem zielonym. Następnie czeka nas marsz wśród pól, koło dworca i z powrotem do GOKSiR-u.

Zielona trasa
dystans: 9,2 km
trasa: średnia
czas przejścia ok 1h40 min

Ponownie rozpoczynamy przy Gminny Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji, tym razem kierujemy się jedna na południe. Zgodnie z oznaczeniem za piekarnią “KIEDROWSCY” odbijamy w ulicę po prawej stronie, potem skręcamy w lewo obok Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego, przechodzimy pod małym wiaduktem kolejowym aż do skrętu na Konitop. Tu zmierzamy lekko w lewo, pomiędzy chatkami na wzniesieniu i przekraczamy przejazd kolejowy. Za kilkoma zakrętami można już zaobserwować dobrze prezentujące się jeziorko Konitop. Następnie skręcamy w prawo przy linii brzózek i schodzimy w las. Tutaj robi się trochę szerzej, mijamy kamienny most, polankę i dochodzimy do krzyża przy drodze asfaltowej Lipusz- Tuszkowy, przy którym należy iść daje prosto. Maszerujemy pomiędzy pagórkami, gdzie szlak robi się trochę węższy. Tu napotykamy na metalowe tablice i drewniane stoły i ławki, wkroczyliśmy bowiem na ścieżkę edukacyjną Nadleśnictwa Lipusz. Schodzimy z górki i odbijamy na szerszą, leśną drogę, która po chwili łączy się z czerwonym szlakiem. W tym miejscu wystarczy odbić w prawo i skierować się w stronę Lipusza ku zakończeniu pełnej trasy.


     Pętla Tuszkowska Matka

Trasa swój początek ma przy leśniczówce Płociczno w okolicach Lipusza. Ścieżka o długości  9 km z 22 tablicami, przedstawiającymi podstawowe informacje, dotyczące funkcjonowania ekosystemu leśnego oraz gospodarki leśnej.

Na trasie można obejrzeć: dostrzegalnię przeciwpożarową, paśnik dla zwierząt, lizawki i poidełka, budki lęgowe dla ptaków, a także pomniki przyrody: „Trzy Dęby”, „Tuszkowska Matkę” oraz głaz narzutowy „Diabelski Kamień”. Idealna trasa dla rowerzystów, piechurów, a także narciarzy.
Pętla ta wpisała się w kalendarz Święta Lipusza, gdzie co roku odbywa się Ogólnopolska Impreza Biegowa Kaszuby Biegają-“Pętla Tuszkowska Matka”