W sobotę 11 listopada, mieszkańcy gminy licznie świętowali 105– rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Lipuszu pod przewodnictwem Ks. Prałata Jana Ostrowskiego.
Następnie rozpoczął się III Lipuski Rajd Niepodległości. W tym roku Patrole aby ukończyć rajd miały do zaliczenia 10 miejsc na terenie Gminy Lipusz, wykonać zadania oraz rozwiązać krzyżówkę. Zadania były bardzo różne począwszy od znajomości zwierząt zamieszkujących las, wiedzy na temat sportu i wydarzeń dotyczących miejsca Pamięci w Karpnie, poprzez ubranie stroju strażackiego na czas, aż po kąpieli Morsa w jeziorze Skrzynki Duże, konkurencje sprawnościowe i strzelanie z łuku.
O godzinie 15:00 rozpoczęły się uroczystości pod „Pomnikiem Wdzięczności”, gdzie licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz delegacje złożyły kwiaty, wieńce i znicze jako wyraz wdzięczności za odzyskaną wolność. Następnie zgromadzeni przemaszerowali wspólnie przy dźwiękach Orkiestry Dętej „Przyjaźń” na halę sportową w Lipuszu, gdzie odbyły się dalsze uroczystości Gminnych Obchodów Święta Niepodległości . Odegrano i odśpiewano hymn państwowy oraz odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Lipuszu pod przewodnictwem Pani Iwony Drozdowskiej i Moniki Breska i Andrzej Pastwa. Dekorację i oprawę plastyczną przygotowały panie Ewelina Mazurkiewicz i Grażyna Stoltamnn.
Po części artystycznej Przewodnicząca Rady Gminy Lipusz Bogumiła Mokwińska wraz z Wójtem Gminy Lipusz Mirosławem Ebertowskim wręczyli 30 stypendiów uczniom i studentom -mieszkańcom naszej gminy, za wysokie wyniki w nauce oraz 18 nagród za osiągnięcia sportowe. Gmina Lipusz przeznaczyła na stypendia i nagrody ponad 32 tys. zł. Kolejnym punktem programu było podsumowanie III Rajdu Niepodległości. Nagrodzono Patrole indywidualne i grupowe. Najlepszymi zostali w kategorii patrole drużyna „Jamato” , drugie miejsce zajęli „Harcerze” ,a na trzecim miejscu uplacowali  się ex aequo patrole „Lipuszanie” i „Sztamowo”. W kategorii indywidualnej najlepszymi byli  „Lubeccy” , drugie miejsce przypadło „Tobi i rodzina” ,ostanie miejsce na podium zajął „ Maksymilian Cyrzan” W sumie w rajdzie wystartowało ok 50 osób. Nagrody ufundowali : PPHU SZTAMA Paweł Szymańki, Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim, Nadleśnictwo Lipusz, Hufiec ZHP Kościerzyna im. Franciszka Sędzickiego oraz GOKSiR Lipusz.
Na zakończenie Obchodów wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tort niepodległości i kawę.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystych obchodach Święta
Niepodległości w Lipuszu. Szczególne podziękowania kierujemy do osób i instytucji, które włączyły się w organizację obchodów Święta Niepodległości w Gminie Lipusz.

Więcej zdjęć na facebooku