W niedzielę 27 sierpnia 2023r. w Lipuszu odbyły się tradycyjnie  Dożynki Gminno-Parafialne, które rozpoczęła dziękczynna Msza Święta w kościele parafialnym pw.św.Michała Archanioła. Mszę w intencji rolników oraz za zebrane plony odprawił ks. Prałat Jan Ostrowski. Delegacje sołectw Gminy Lipusz i parafii oraz myśliwi złożyli dary z plonów pól, jezior i lasów. Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Patrycja i Marcin Kubiszewcy z Konitopu. Tegoroczny wieniec dożynkowy przygotowało sołectwo Lipusz pod przewodnictwem pani Jadwigi Serkowskiej. Gośćmi uroczystości kościelnych byli między innymi Marcin Horała- Poseł na Sejm RP i Dariusz Drelich- Wojewoda Pomorski. Na zakończenie mszy świętej list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do rolników odczytał Społeczny Doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski. Uroczystości  kościelne uświetniła Orkiestra Dęta „Przyjaźń”.


O godzinie 15:00 na stadionie sportowym w Lipuszu rozpoczął się festyn dożynkowy, który  w tym roku GOKSiR w Lipuszu zorganizował wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną „Serce Kaszub” pt. „Dzéń kaszëbsczi kùlturë. Do tuńca ni ma kùńca”.
Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Wójta Gminy Lipusz Mirosława Ebertowskiego i Przewodniczącą Rady Gminy Lipusz Bogumiłę Mokwińską, na scenie wystąpił  zespół The Thirteens z Kościerskiego Domu Kultury  pod kierownictwem Grzegorza Daszkowskiego złożony z młodych wokalistów, którzy  przedstawiali stare standardy muzyki pop XX wieku.
Podczas festynu Starostowie Dożynek Patrycja i Marcin Kubiszewscy otrzymali specjalne podziękowania i gratulacje z rąk Wójta Gminy Lipusz, Proboszcza Parafii św. Michała Archanioła w Lipuszu ks. Prałata Jana Ostrowskiego oraz Senatora RP- Stanisława Lamczyka, Senator wręczył również order Senatu OSP Lipusz z okazji 100-lecia OSP Lipusz.

Następnie na scenie wystąpiła kapela kaszubska A Matizer Noga, która zabawiała licznie zgromadzoną publiczność muzyką kaszubską, gadkami i wicami w języku kaszubskim.


Po występie podsumowano konkursy na Najładniejszą Zagrodę w Gminie Lipusz ‘2023 oraz Piękną Wieś Pomorską ‘2023 w kategorii „Zagroda” –etap gminny. Laureatami dwudziestej ósmej edycji konkursu Najładniejsza Zagroda w Gminie Lipusz ‘2023 zostali Wioleta i Adam Modrzejewscy z Bałachów, drugie miejsce przypadło ex aequo Marii i Robertowi Ebertowskim oraz Teresie i Bronisławowi Mathea z Lipusza, natomiast trzecie miejsce  również ex aequo Monice i Arkadiuszowi Lipskim oraz Krystynie i Wojciechowi Wysockim z Lipusza.
W konkursie Piękna Wieś Pomorska ‘2023 w kategorii „Zagroda”- etap gminny zwyciężyli Monika i Ryszard Woźniak z Papiernii, drugie miejsce zajęli Bożena i Wojciech Gliszczyńscy z Konitopu,  a trzecie miejsce przyznano Oliwii i Błażejowi Błaszkowskim ze Szklanej Huty. W konkursie Piękna Wieś Pomorska ‘2023 w kategorii „Wieś” zwyciężyło sołectwo Tuszkowy. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz życzymy radości z pracy na swoich posesjach.


Następnie wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”, który zaprezentował wspaniałe kaszubskie tańce i pieśni, zachęcając gości festynu do wspólnego śpiewania i tańczenia.


Na zakończenie wystąpiła Kapela Kaszubska Zgrôwańcë z kaszubskimi utworami, która doskonale zabawiała dożynkową publiczność.


Sołectwa Gminy Lipusz przygotowały regionalne potrawy. Na stołach królowały: bigos, żurek, zupa chłopska, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta, placki ziemniaczane oraz inne przysmaki. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie /O.Lipusz na swoim stoisku częstowało kaszubskim jadłem.


Najmłodsi mogli skorzystać z darmowych dmuchawców. Ponadto LOT Serce Kaszub przygotował: warsztaty rękodzieła kaszubskiego, warsztaty haftu kaszubskiego, warsztaty regionalne(glina, malowanie na szkle i papier), gry kaszubskie dla dzieci, instrumenty ludowe-tabaka, można było spróbować swoich sił w Carvingu- czyli sztuce rzeźbienia z owoców i warzyw.


Wielka atrakcją dożynkową była wystawa ciągników i maszyn rolniczych zaprezentowana przez miejscowych rolników.
Fani motoryzacji obejrzeli motocykle oraz auta z czasów PRL-u prezentowane przez miłośników dwóch i czterech kółek ze stowarzyszenia motocyklowego Wataha Lipusz pod przewodnictwem prezesa Rafała Gierszewskiego.

Podczas festynu strażacy z lipuskiej OSP rozprowadzali cegiełki, gdzie za ofiarowaną cegiełkę można było wygrać wiele nagród. Główną nagrodą była kosiarka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację Dożynek Gminno-Parafialnych 2023 oraz wszystkim darczyńcom, którzy przekazali dary na losowanie nagród.
Imprezę dofinansowano ze środków w ramach Programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi- Potańcówki Wiejskie – edycja 2023.

ZDJĘCIA Z MSZY ŚWIĘTEJ
ZDJĘCIA Z FESTYNU NA STADIONIE