W niedzielę 28 sierpnia 2022 r. w Lipuszu odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne, które rozpoczęła dziękczynna Msza Święta w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła. Mszę w intencji rolników oraz za zebrane plony odprawił ks. Prałat Jan Ostrowski. Tradycyjnie delegacje sołectw Gminy Lipusz i parafii oraz myśliwi złożyli dary z plonów pól, jezior i lasów. Starostami dożynek byli państwo Joanna i Tomasz Rolbieccy z Lipuskiej Huty. Tegoroczny wieniec dożynkowy przygotowali państwo Borzyszkowscy z Jabłuszka. Przed rozpoczęciem mszy, list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy  skierowany do rolników odczytał Społeczny Doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski, również życzenia i podziękowania rolnikom złożył obecny na Mszy Św. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Uroczystości kościelne oraz spotkanie zaproszonych gości na tradycyjnym poczęstunku uświetniła Orkiestra Dęta ”Przyjaźń”

O godzinie 15:00 na stadionie sportowym w Lipuszu rozpoczął się festyn dożynkowy, który w tym roku GOKSiR w Lipuszu zorganizował wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną „Serce Kaszub” pt. Kaszubski Festiwal „Kaszëbskô rozegracëjô”

Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Wójta Gminy Lipusz Mirosława Ebertowskiego oraz Prezesa LOT Serce Kaszub Michała Kupca na scenie wystąpił Paweł Nowak, wybitny akordeonista i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu i organizator międzynarodowego festiwalu akordeonowego w Sulęczynie z koncertem akordeonowym.
Po jego wstępnie podsumowano konkursy na Najładniejszą Zagrodę w Gminie Lipusz’2022 oraz Piękną Wieś Pomorską’ 2022 w kategorii „Zagroda” -etap Gminny. Laureatami dwudziestej siódmej edycji konkursu Najładniejsza Zagroda w Gminie Lipusz ’2022 zostali Katarzyna i Paweł Szymańscy z Bałachów, drugie  miejsce przypadło Katarzynie i Samuelowi Lipińskim z Papierni, natomiast trzecie miejsce ex aequo zajęli Weronika i Krystian Szykowscy z Bałachów oraz Jolanta i Wiesław Prabuccy ze Szklanej Huty.

W konkursie Piękna Wieś Pomorska’2022- etap gminny zwyciężyli Lucyna i Tomasz Domaszk z  Lipusza, drugie miejsce zajęli Marzena i Jerzy Warnke  z Wyrówna, a  trzecie miejsce przyznano państwu Teresie i Piotrowi Rolbieckim ze Szklanej Hucie. Ponadto miło nam poinformować, że w konkursie Piękna Wieś Pomorska 2022 w kategorii „ Zagroda” na szczeblu  powiatowym zagroda Państwa Lucyny i Tomasza Domaszk, zajęła drugie miejsce.
Sołectwo Gostomko wygrało etap gminny i zostało zgłoszone do etapu powiatowego tego konkursu, gdzie zajęło pierwsze miejsce. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz życzymy  radości  z pracy na swoich posesjach.
Następnie na scenie wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca “Kościerzyna”, który zaprezentował wspaniałe kaszubskie tańce i pieśni zachęcając gości festynu do wspólnego śpiewania i tańczenia.
Na zakończenie wystąpiła Kapela Kaszubska Zgrôwańcë z Kościerzyny z kaszubskimi utworami, która doskonale zabawiała dożynkową publiczność.
Podsumowano także zawody wędkarskie dla dzieci zorganizowane na jeziorze Skrzynki Duże z okazji Dożynek oraz konkurs strzelania z wiatrówki, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Najlepszym wędkarzem okazał się Filip Maszota. W konkursie strzelania najlepszą wśród pań okazała się Maria Nowakowska, wśród mężczyzn najlepszym był Jacek Błaszkowski.
Starostowie dożynek Joanna i Tomasz Rolbieccy otrzymali specjalne podziękowania i gratulacje z rąk Wójta Gminy Lipusz i obecnego na festynie Posła na Sejm i wiceministra infrastruktury Marcina Horały. Lipuskie Koło Gospodyń Wiejskich otrzymało specjalną  nagrodę od LOT „Serce Kaszub”.

Dożynki odwiedził także Senator RP Stanisław Lamczyk, który złożył życzenia i podziękowania rolnikom.

Sołectwa  Gminy Lipusz przygotowały regionalne potrawy. Na stołach królowały: bigos, żurek, zupa chłopska, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta, gofry oraz inne przysmaki. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie/O.Lipusz na swoim stoisku częstowało kaszubskim jadłem.

Najmłodsi mogli skorzystać z darmowych dmuchawców oraz malowania buziek .
Ponadto LOT Serce Kaszub przygotował warsztaty rękodzielnicze oraz punkt informacji turystycznej.
Wielką atrakcją dożynkową była wystawa ciągników i maszyn rolniczych zaprezentowana przez miejscowych rolników
Fani motoryzacji obejrzeli motocykle oraz auta z czasów PRL-u  prezentowane przez miłośników dwóch i czterech kółek pod patronatem klubu motocyklowego Wataha Lipusz.

Podczas festynu strażacy z lipuskiej OSP rozprowadzali cegiełki na organizację obchodów 100-lecia powołania jednostki, gdzie za ofiarowaną cegiełkę można było wygrać wiele nagród. Główną nagrodą była kosiarka.
Pogoda oraz frekwencja na tegorocznych dożynkach dopisała- imprezę  uważamy za udaną 🙂
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w  organizację Dożynek Gminno-Parafialnych’2022 oraz  wszystkim darczyńcom, którzy przekazali dary na losowanie nagród.
Imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etnopolska edycja 2022

Więcej zdjęć na facebooku