23 lipca 2022r. obchodziliśmy Święto Lipusza, które obfitowało w wiele atrakcji zarówno dla starszych jak i dla młodszych. Od samego rana na jeziorze Skrzynki Duże trwały zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Lipusz, gdzie zmagali się dorośli i dzieci. Zwycięzcą w kategorii dorosłych został Robert Spierewka, natomiast wśród dzieci najlepszym okazał się Filip Maszota.
W hali sportowej ZS w Lipuszu miłośnicy kolei mogli obejrzeć Wystawę Makiet Kolejowych przedstawiającej klimaty kaszubskiej kolei lat 70-80 przygotowaną z ogromną starannością i precyzją przez Sopocki Klub Modelarzy Kolejowych. Wystawa ta była dostępna dla zwiedzających przez dwa dni.
O godzinie 15:20 rozpoczęła się Jubileuszowa X Ogólnopolska Impreza Biegowa Kaszuby Biegają –IX Pętla Tuszkowska Matka, która na stałe wpisała się w kalendarz obchodów naszego Święta. Biegacze z całej Polski mieli do wyboru dwa dystanse 5 i 10km. Dodatkowo odbył się marsz Nordic Walking, a także dwa biegi towarzyszące na 1200 m oraz Bieg Przedszkolaka. Szacuję się, że na linii startu tego dnia stanęło około 400 zawodników. W kategorii Open wśród pań zwyciężyła Monika Balczewska z Gdańska, drugie miejsce przypadło Wiktorii Gliszczyńskiej z Lipusza, a trzecie Darii Reclaf z Borzestowa. W kategorii Open wśród panów najlepszym został Dariusz Nawrocki z Gdańska, tuż za nim uplasował się Damian Narloch z Kościerzyny, a najniższe miejsce na podium przypadło Tomaszowi Hendrich z Banina. Ponadto wręczono nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Jubileuszową edycję biegu na dystansie 10 km wśród Pań wygrała Agnieszka Kaczor z Debrzna, drugie miejsce przypadło Ewie Pasierbskiej z Gdańska, a trzecie Justynie Frankowskiej z Kartuz. Wśród Panów najlepszym został Grzegorz Kujawski z Pucka, drugie miejsce zajął Miłosz Kuczkowski z Wielkiego Klincza, a najniższe miejsce na podium wywalczył Łukasz Kujawski.
Na starcie nie zabrakło oczywiście biegaczy z gminy Lipusz, którzy licznie wzięli udział w zawodach. Najlepszą biegaczką na 5 i 10 km została Wiktoria Gliszczyńska, drugie miejsce w biegu na 5km zajęła Agnieszka Okseniuk, a  najniższe miejsce na podium zajęła Klara Bronka. Najlepszym biegaczem na dystansie 5km został Tomasz Żarna, tuż za nim uplasował się Oliwer Lipiński i Robert Klasa. Na 10 km najlepszym okazał się Sławomir Modrzejewski, drugie miejsce zajął Rafał Ostrowski, a trzeci był Piotr Gilmajster.
Dla najmłodszych przygotowaliśmy wiele atrakcji takich jak: dmuchańce, bitwę łuczniczą Archery Tag, gry i zabawy z Nadleśnictwem Lipusz, oraz animacje taneczne, malowanie buziek i modelowanie balonów.
Na boisku orlik odbył się turniej piłki nożnej +16, gdzie zmierzyły się ze sobą 4 drużyny. Najlepszą okazała się ekipa Mamba.
Równolegle rozegrany został turniej siatkówki plażowej, w którym udział wzięło 8 duetów. Najlepszymi siatkarzami tegorocznego Święta Lipusza zostali Krystian Knopik i Patryk Bruchmann. Warto dodać, że cały turniej stał na wysokim poziomie.
Po podsumowaniu Dekady 2013-2022 Cyklu Kaszuby Biegają oraz nadaniu tytułów: „Biegowa Rodzina”, „Biegowe Małżeństwo”, „Biegowa Osobowość Roku” „Nagroda Fair Play” oraz „Miss” i „Mistera” całego cyklu, przyszedł czas na koncerty. Na scenie pojawił się zespół An Dreo e Karina w największych przebojach Al Bano e Romina Power: „Felicita”, „Sempre Sempre”, „Volare”, „Ci Sara”.
Gwiazdą wieczoru był zespół DEJW, który rozgrzał lipuską publiczność przebojami: „Dołeczki”, „Malinowy smak”, „Ombre”, „Co ty w sobie masz”.
Do późnych godzin nocnych zabawę poprowadził DJ Horse. Zebrana publiczność chętnie bawiła się w rytm przebojów puszczanych przez DJ-a.
Dziękujemy firmom kajakowym z Lipusza: kajaki LUKI, NAVIGO, kajaki DOMASZK, SZERYFOO, kajaki BAZA LIPUSZ,KAJAX a także restauracji STREFA 11 oraz firmie TREFL, którzy ufundowali nagrody w zmaganiach sportowych.
Dziękujemy Staroście Kościerskiemu, która objęła Patronatem bieg na 5 km oraz firmie M4K- Miłośnicy 4 Kółek Anna i Michał Jesionowscy, którzy byli sponsorem Wystawy Makiet Kolejowych.
Dziękujemy kwiaciarni FANTAZJA Wioleta Modrzejewska za udekorowanie sceny, a także wszystkim wolontariuszom, którzy włączyli się w organizację Święta Lipusza.