W ostatnią niedzielę sierpnia 2021 roku rolnicy z Gminy Lipusz podziękowali za zebrane plony.  O godzinie 9:30 kościele pw Św. Michała Archanioła w Lipuszu dziękczynną mszę św. za tegoroczne żniwa odprawił  ks. Prałat Jan Ostrowski.
Delegacje sołectw Gminy Lipusz i parafii oraz Piekarnia Kiedrowscy SA złożyli dary z plonów pól, jezior i lasów. Starostami dożynek byli państwo Magdalena i Piotr Szulfer z Gostomka.  Mieszkańcy sołectwa Gostomka oraz sołectwa Szklanej Huty przygotowali  tegoroczne wieńce dożynkowe. Społeczny doradca Prezydenta RP p. Piotr Karczewski odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników dożynek.
Po uroczystościach kościelnych zaproszeni goście spotkali się w sali Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu na tradycyjnym poczęstunku.

O godzinie 15:00 na stadionie sportowym w Lipuszu rozpoczął się festyn dożynkowy. Sołectwa  Gminy Lipusz przygotowały regionalne potrawy. Na stołach królowały: bigos, żurek, zupa węgierska, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta, gofry oraz inne przysmaki.

Po oficjalnym otwarciu imprezy zostały podsumowane konkursy na Najładniejszą Zagrodę w Gminie Lipusz’2021 oraz Piękną Wieś Pomorską’ 2021 w kategorii „Zagroda” -etap gminny . Była to już dwudziesta szósta edycja konkursu. Laureatami konkursu Najładniejsza Zagroda w Gminie Lipusz ’2021 zostali Anna i Michał Jesinowscy z Gostomka, drugie  miejsce przypadło Żanecie  i Tomaszowi Mikołajczyk z Lipusza, natomiast trzecie miejsce otrzymali Elżbieta i Stanisław Orłowscy z Lipusza
W konkursie Piękna Wieś Pomorska’2021- etap gminny zwyciężyli Irena i Jan Kubiszewscy z Konitopu, drugie miejsce zajęli Lucyna i Tomasz Domaszk z Lipusza. Przyznano również dwa równorzędne trzecie miejsca państwu Bożenie i Wojciechowi Gliszczyńskim z Konitopu oraz Karolinie  i Pawłowi Głodowskim z Lipuskiej Huty. Ponadto, miło nam poinformować, że w konkursie Piękna Wieś Pomorska 2021 w kategorii „ Zagroda” na szczeblu  powiatowym    zagroda Państwa Irena i Jan Kubiszewskich, zajęła również pierwsze miejsce.
Sołectwo Szklana Huta wygrała etap gminny i została zgłoszona do etapu powiatowego Konkursu Piękna Wieś Pomorska w kategorii” Wieś”, gdzie została laureatem trzeciego miejsca. Gratulujemy wszystkim oraz życzymy  radości  z pracy na swoich posesjach.
Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę. Na scenie wystąpi Zespół Retro Voice, Kabaret Kuńda oraz Zosia Muchowska. Najmłodsi mogli skorzystać z darmowych dmuchawców. Fani motoryzacji obejrzeli motocykle oraz auta z czasów PRL-u  prezentowane przez miłośników dwóch i czterech kółek pod patronatem klubu motocyklowego wataha Lipusz.
Harcerze „Łatwopalni” Lipusz malowali buźki najmłodszym oraz sprzedawali watę cukrową i popcorn. Cały dochód ze swojej akcji przeznaczą na akcję pn. „Przystanek Książka” – już niedługo przed GOKiSiR w Lipuszu postawiona zostanie budka, gdzie będzie można zostawić bądź wypożyczyć książkę.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs strzelania z wiatrówki. Najlepszą kobietą okazała się Dominika Białek, która osiągnęła najlepszy wynik w całych zawodach- 54 pkt. , wśród mężczyzn najlepszym okazał się Roger Białek- 52 pkt- obydwoje z Gdańska.
Podczas dożynek można było zaszczepić się w szczepionkobusie oraz spisać się w mobilnym punkcie spisowym. Największą atrakcja okazało się losowanie nagród, gdzie nagrodą główną był rower ufundowany przez Piekarnię Kiedrowscy SA. Cały dochód z cegiełek przeznaczony został dla OSP Lipusz na zakup mundurów bojowych. Ostatnim akcentem festynu był konkurs toczenia balota, gdzie najlepszym duetem okazali się Michał i Rafał Januszewscy. Wśród dzieci najszybciej balot przetoczyli Kacper Klasa, Kajetan Kurs i Jakub Wałdoch Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli się  organizację Dożynek Gminno-Parafialnych’2021 praz  wszystkim darczyńcą, którzy przekazali dary na losowanie nagród.

Więcej zdjęć na facbooku