W niedzielę 6 grudnia 2020 r. w Gospodarstwie Agroturystycznym „Zielony Kot” w Lipuszu odbył się ostatni z czterech turniejów szachów szybkich, ujętych w połączony wspólną punktacją cykl pod nazwą „Grand Prix Powiatu Kościerskiego 2020”.

            Tegoroczne, jubileuszowe rozgrywki szachowe organizowane nieprzerwanie od 30 lat, wpisują się do grona najstarszych polskich cyklicznych turniejów szachowych. Są imprezą o zasięgu co najmniej regionalnym, a uczestniczy w nich regularnie po kilkudziesięciu szachistów. O skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że w ubiegłorocznym cyklu sklasyfikowano łącznie  91 zawodników. W tym roku, pomimo wprowadzonych obostrzeń sanitarno epidemiologicznych,  w całych rozgrywkach sklasyfikowano łącznie 55 sympatyków „królewskiej gry”. Wszystkie cztery turnieje szachowe zostały przeprowadzone na dystansie 7 rund, a partie rozgrywane były z tempem 15 minut na partię dla zawodnika.

Zwycięzcą rozegranego w niedzielę „IV Turnieju Szachowego z cyklu Grand Prix Powiatu Kościerskiego 2020” został Szymon Malinowski z UKS MDK Gdynia, na II miejscu uplasował się Stefan Brylowski z UKS Wda Lipusz, a III miejsce zajął Marcel Kutowski reprezentujący UKS przy SP 8 Chrzanów.

W końcowej klasyfikacji cyklu rozgrywek szachowych organizatorzy przyznali nagrody z podziałem na cztery grupy turniejowe, a kolejność czołowych miejsc przedstawia się następująco:

OPEN:
I miejsce – Stefan Brylowski z UKS Wda Lipusz
II miejsce – Marcel Kutowski z UKS przy SP 8 Chrzanów
III miejsce – Marian Brylowski z UKS Wda Lipusz

JUNIORZY:
I miejsce – Jakub Janta Lipinski z UKS Wda Lipusz
II miejsce – Bartłomiej Tandecki z Miastka
III miejsce – Hubert Stadnik z Miastka

MŁODZICY:
I miejsce – Jakub Andrzejewski z UKS Wda Lipusz
II miejsce – Jan Leoniuk z UKS Wda Lipusz
III miejsce – Stanisław Leoniuk z UKS Wda Lipusz

KOBIETY:
I miejsce – Małgorzata Szczap z UKS Wda Lipusz
II miejsce – Michalina Meyer z Kościerzyny

Laureaci wszystkich grup turniejowych otrzymali puchary, medale oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, które wręczał Pan Hubert Grzenia Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu w asyście Pani Joanny Sawickiej właścicielki Gospodarstwa Agroturystycznego „Zielony Kot” w Lipuszu.

            Zarząd UKS „Wda” w Lipuszu składa serdeczne podziękowanie wszystkim darczyńcom oraz współorganizatorom. Słowa szczególnej wdzięczności Zarząd Klubu kieruje do Pani Joanny Sawickiej i Pana Daniela Ebertowskiego, właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego „Zielony Kot” w Lipuszu za udostępnienie pomieszczeń obiektu oraz życzliwość i pomoc przy organizacji zawodów, a także do Pana Konrada Andrzejewskiego z Kościerzyny i Pana Lecha Karczyńskiego  z Gdańska za wsparcie finansowe turnieju.

            Rozgrywki przeprowadził i sędziował Zdzisław Pelowski z Lipusza w asyście sędziego pomocniczego Wojciecha Putlaka z Sopotu.

            Organizatorami zawodów szachowych byli: Uczniowski Klub Sportowy „Wda” w Lipuszu, Mobilna Szkoła Szachowa „Pelmat” z Lipusza, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Zielony Kot” w Lipuszu .

            Ze szczegółami turnieju szachowego oraz klasyfikacją końcową rozgrywek można zapoznać się pod podanym poniżej adresem internetowym:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/ti_3758/

Zdzisław Pelowski
prezes UKS „Wda” w Lipuszu