W dniach 11-12 września 2021 roku mieszkańcy oraz goście gminy Lipusz mogli podziwiać wyjątkową makietę kolejową, którą wykonał Sopocki Klub Modelarzy Kolejowych. Wystawę można było obejrzeć w hali sportowej w Zespole Szkół w Lipuszu. Modelarze dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie linii kolejowej oraz krajobrazu wokół niej ukazując przeróżne sytuacje dnia codziennego. Po torach jeździły pociągi spalinowe, parowozy, elektryczne z przewoźnymi wagonami i ładunkami. Odwzorowanie przedstawione na makiecie ilustruję wygląd linii kolejowej z lat 60-70 ubiegłego wieku.

            Oprócz miniaturowych torów, wagonów i lokomotyw pojawiły się także pociągi pospieszne i towarowe, które wydawały realistyczne sygnały dźwiękowe i świetlne. Mieszkańcy jak i goście byli zainteresowani szczegółowymi informacjami. Mieli okazję spotkania i rozmowy z modelarzami i miłośnikami kolei, którzy chętnie opowiadali o swojej pasji oraz chętnie odpowiadali na zadawane pytanie.

…To był jeden z ważniejszych wyjazdów dla naszego Klubu. W hali sportowej w Lipuszu udało się stworzyć układ makiety modułowej składający się z prawie całego naszego klubowego dorobku. 77 segmentów plus 2 szuflady techniczne pozwoliły na ułożenie ciekawego, zawijanego łukami szlaku kolejowego. Specjalny wagonik pomiarowy puszczony po torze obliczył, że nasza linia kolejowa (w przeliczeniu do skali 1:1) liczy 4,2 km. Oprócz długiej makiety modułowej pokazane zostały dwie prezentacje wspólnie ze sobą połączone, na których odbywał się głównie ruch manewrowy. Tę makietę stanowiły: Kolej Półwyspu Helskiego kolegi Janusz Labuda z grupy #PMMH0 oraz stacja Pawła – Pawłowo Pomorskie. Jazdy odbywały się wg rozkładu jazdy, ale był też czas na zapowiadane jazdy wolne oraz nocne. – tak podsumował na swoim fanpage SKMK

„Nasze prezentacje polegają na wspólnej zabawie w prawdziwą kolej w miniaturze. Aby taka zabawa była możliwa, potrzebna jest – przede wszystkim – makieta. Makietę w skali 1:87, czyli w modelarskiej wielkości H0 (ha-zero) wykonało i nadal buduje kilku modelarzy z naszego klubu. Makiety, które budujemy odwzorowują charakterystyczne dla naszego regionu miejsca. Jej poszczególne elementy wykonane są w tak zwanej technice modułowej, w oparciu o ustalone normy, które umożliwiają, łączenie poszczególnych modułów ze sobą. Są zatem stacje i szlaki kolejowe, a na nich nie tylko tory, ale także wszystkie towarzyszące kolei elementy infrastruktury: budynki, mosty, wiadukty, przejazdy oraz otaczająca je przyroda: łąki i pola, lasy i nieużytki. W związku z tym, że makieta ta jest modelem realistycznym, to bardzo ważne jest, aby każdy jej detal, element, obiekt, krajobraz do złudzenia przypominały oryginał. Wymaga to od budowniczych wielkiego kunsztu i mistrzowskiego wręcz warsztatu modelarskiego. Odtwarzana jest kolej polska z przełomu lat 60/70-tych XX wieku. Motywem przewodnim jest lokalna linia kolejowa PKP z tamtych lat.”- tak w skrócie opisuje makiety Pan Włodzimierz Chmieliński Prezes Zarządu SKMK

Więcej zdjęć na facebooku skms