Relacja ze spotkania z Romualdem Bławatem

10 kwietnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu odbyło się spotkanie autorskie z dr Romualdem Bławatem, autorem książki „Stolem z morza i Kaszub. Życie i twórczość Mariana Mokwy (1889-1987)”.
Publikacja o Marianie Mokwie – wybitnym maryniście jest rozprawą doktorską Romualda Bławata, uzupełnioną o nowe fakty i ciekawostki z życia artysty. I jak mówi sam autor, książka przywraca pamięć i należne miejsce Mokwie w polskiej historii sztuki.
Romuald Bławat w  przystępny sposób przybliżył młodzieży postać Mariana Mokwy, wskazując jego działalność malarską, społeczną oraz patriotyczną. Spotkanie to wspaniale wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Marian Mokwa (ur. 9 kwietnia 1889 w Malarach, zm. 15 czerwca 1987 w Sopocie) – malarz, podróżnik i działacz społeczny. Urodził się w Malarach, miejscowości leżącej obecnie w granicach Borska (gmina Karsin, pow. kościerski).
W roku 1906 wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, następnie po jednym semestrze przeniósł się do akademii monachijskiej, a po roku do Berlina, gdzie w latach 1908-1909 uczęszczał do pracowni W. Schtivera i A.Vogla.W tym okresie malował głównie akwarele. Należy do najpopularniejszych artystów na Wybrzeżu. Tworzył przez ponad 80 lat. Jego nazwisko kojarzy się nieodzownie z marynistyką, choć w jego dorobku znalazły się pejzaże orientalne, kaszubskie i tatrzańskie, weduty (widoki), kwiaty, portrety i batalistyka.

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

kontakt Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipuszu

ul. Młyńska 12
83-424 Lipusz
Tel. (058) 687-45-77
e-mail:goksir@goksir.eu

Dyrektor:
Kamila Żywicka

Kalendarz imprez

Kalendarz imprez