Relacja z Dożynek Gminno-Parafialnych 2019

Dożynki to najważniejsze święto rolników stanowiące zwieńczenie ich całorocznego trudu.

Uroczystości Dożynek Gminno-Parafialnych w Lipuszu rozpoczęły się od mszy św. w kościele św. Michała Archanioła w Lipuszu pod przewodnictwem ks. prałata Jana Ostrowskiego, po której zaproszeni goście spotkali się w GOKSiR Lipusz na tradycyjnym poczęstunku.

Tegorocznymi starostami dożynek zostali państwo Katarzyna i Przemysław Drywa z Rzymu z sołectwa Śluza.

 Delegacje sołectw gminy Lipusz i parafii oraz Koło Myśliwskie „Jeleń” i Piekarnia Kiedrowscy SA złożyli dary z plonów pól, lasów i jezior.
Po południu miała miejsce druga odsłona dożynek – festyn obfitujący w wiele atrakcji, m.in.: darmowe dmuchańce, wspólne malowanie na folii, malowanie figurek oraz warsztaty kaligrafii.

 


Rada Rodziców i nauczyciele przygotowali przepyszne ciasta i  kawę, a poszczególne sołectwa swoje sztandarowe  specjały. Każdy mógł znaleźć coś pysznego.

 


Po oficjalnym przywitaniu przez Wójta Gminy Lipusz Mirosława Ebertowskiego, Dyrektora GOKSiR Lipusz Huberta Grzenię  oraz Dyrektor ZS Lipusz Barbarę Edel  dziewczęta z Zespołu Szkół w Lipuszu Anna Żywicka i Agata Modrzejewska zaśpiewały Hymn Szkoły- w ramach Jubileuszu 200-lecia ZS Lipusz. 

 

Następnie na scenie wystąpił Teatr Krak-Art. z Krakowa z przedstawieniem pt. ”Śpiąca Królewna”, którzy rozbawił najmłodszą publiczność.


O godz. 16:00 wystąpił zespół Izzy Rockers- gwiazda tegorocznych Dożynek.  Klasyczny rock’n’roll  przeniósł publiczność do lat 50-tych i 60-tych.


Podczas uroczystości nastąpiło wręczenie zestawu ratownictwa technicznego dla OSP Lipusz przez Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha. Sprzęt został przekazany przez Powiatową Straż Pożarną w Kościerzynie.

W festynie dożynkowym wzięli udział goście: posłowie Małgorzata Zwiercan i Janusz Śniadek, doradca Prezydenta RP i radny sejmiku wojewódzkiego Piotr Karczewski oraz radna sejmiku Magdalena Sroka. Złożyli oni życzenia rolnikom oraz zebranym gościom.

Jak co roku podsumowaliśmy konkursy „Najpiękniejsza zagroda w gminie Lipusz’2019” oraz „Piękna Wieś Pomorska’2019. Tegorocznym laureatami konkursu Najpiękniejsza Zagroda są: Joanna i Jarosław Wonitowy, Wioleta i Adam Modrzejewscy, Teresa i Kazimierz Turzyńscy, Sylwia i Rafał Gierszewscy oraz Alicja i Wojciech Kraskowscy.


W konkursie Piękna Wieś Pomorska w kategorii Zagroda zwyciężyli Maryla i Józef Breza, Barbara i Wojciech Warnka oraz Magdalena i Piotr Szulfer.
Równocześnie na stadionie oraz  orliku odbywały się turnieje siatkówki plażowej i piłki nożnej o puchar Wójta Gminy . W turnieju siatkówki plażowej wystąpiło 9 par. Zwycięzcy poszczególnych grup zmierzyli się w najlepszej czwórce, rozgrywając mecz każdy z każdym i tym sposobem 1 miejsce w całym turnieju zajęli Szymon Kulas i Patryk Bruchmann za nimi uplasowali się Artur Szulist i Paweł Tryba, a na najniższym stopniu podium uplasowali się Zofia Gliszczyńska i Seweryn Pobłocki. Natomiast w turnieju piłki nożnej rywalizowały ze sobą 5 drużyny. Wszystkie mecze były rozgrywane na orliku. Najlepszy okazał się zespół pod nazwą Mamba 2 miejsce zajął zespół Autystiko natomiast na trzeciej pozycji uplasował się zespół Michael Lipusz.

Na zakończenie odbyło się losowanie nagród ,które ufundowane zostały m.in. przez Bank Spółdzielczy w Lipuszu, LGD Stolem oraz przedsiębiorców z Gminy Lipusz i okolic . Zebrane środki z losów zostały przekazane na potrzeby sali komputerowej ZS Lipusz. Kwotę jaką udało się uzbierać to 5791 zł.

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację naszego wspólnego święta.

Do zobaczenia za rok.


Link do zdjęć na facebooku

 

Aktualności

Kontakt

kontakt Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipuszu

ul. Młyńska 12
83-424 Lipusz
Tel. (058) 687-45-77
e-mail:goksir@goksir.eu

Dyrektor:
Hubert Grzenia

Kalendarz imprez

Kalendarz imprez