Przedstawienie Sąd Nieostateczny

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia sztuki Lecha Bądkowskiego
pt." Sąd Nieostateczny"
23 lutego 2020 roku o godz. 17:00
do sali GOKSiR Lipusz- wstęp wolny

 

Akcja sztuki rozgrywa się w baśniowej scenerii, w świecie demonów. Purtk (kaszubski diabeł) i jego pomocnik Slednik przesypują w ogniu złote monety i snują intrygę, która doprowadzi do zguby dwie skłócone ze sobą kobiety. Gościem przy ognisku jest Smętek (diabeł wałęsający się po Ziemi), dystansujący się od diabelskiego świata, ale też nienależący do ludzi. Purtk pragnie Smętkowi pokazać, jak w ludzkiej naturze zło bierze górę nad dobrem. Zwiedziona błędnym ogniem przybywa na bagna Witerka, zaś z ust Slednika poznajemy jej życie… Niedaleko od siebie mieszkały dwie wdowy z synami: Witerka i Miotkowa. Niegdyś się przyjaźniły, ale poróżniła je zawiść, egoizm i chytrość. Cierpiąca biedę Witerka poprosiła Miotkową o pomoc, ta jednak nie udzieliła jej, dodatkowo powodując, że ludzie skrzywdzili syna Witerki. Po latach obie panie spotkało to samo nieszczęście: ich synowie, którzy jakiś czas temu wywędrowali do miasta, zachorowali i obaj leżą w szpitalu. Witerka idzie ratować swojego, ale nie ma dość pieniędzy na leki i jedzenie. Purtk obiecuje dać jej worek pieniędzy, jeśli pójdzie do Miotkowej, wyzna jej swe złe myśli i poprosi o wspomożenie, przynosząc diabłowi jakiś dowód zaistniałej zgody. Kobieta jest w rozterce, ale skuszona bogactwem zgadza się na trudną próbę…
Iwona Joć „Sąd nieostateczny” po kaszubsku
[w:] https://kultura.trojmiasto.pl/

 

Lech Bądkowski (1920-1984) pochodził z Torunia. Podczas wojny walczył nad Bzurą, potem w polskim wojsku na Zachodzie m. in. w bitwie o Narwik, jako marynarz oraz jako cichociemny. Za Narwik otrzymał Krzyż Orderu Virtuti Militari (1941). Powrócił w 1946 r., zamieszkał najpierw w Gdyni, później w Gdańsku, pracował do 1957 r. jako dziennikarz w „Dzienniku Bałtyckim”, w „Rybaku Morskim”, w tygodniku „Ziemia i Morze”, był kierownikiem literackim w Teatrze Miniatura, a w 1981 r. założył i kierował tygodnikiem „Samorządność”. Był wybitnym działaczem społecznym i regionalistą, m. in. współtworzył w 1956 r. Zrzeszenie Kaszubskie i wiele lat zasiadał w jego naczelnych władzach. Był rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, współautorem Porozumienia Gdańskiego z 31 sierpnia 1980 r. Przede wszystkim był jednak pisarzem oraz publicystą kaszubsko-pomorskim. Napisał około tysiąca artykułów oraz 30 książek i broszur, w tym powieści i opowiadania. Powieść Bitwa trwa osiągnęła w latach 1960-77 cztery wydania. Do najlepszych utworów należą: Połów nadziei (1959), Pieśń o miłosnym wieńcu (1961) i Legenda o pustelniku (1974). Sztuka Sąd nieostateczny powstała w 1958 r. Przekładu na język kaszubski dokonał w 1995 r. Zbigniew Jankowski. Lech Bądkowski zmarł 24 lutego 1984 r. Jego pogrzeb na gdańskim Srebrzysku zgromadził tysiące ludzi.
Opracował: Kazimierz Ostrowski

 

Lech Bądkowski napisał Sąd nieostateczny w 1958 r. (...) W 1980 roku w wywiadzie udzielonym dziennikarce Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku – Alinie Kietrys, Lech Bądkowski wspomina o swojej sztuce:
– Napisałem taką sztukę, która nigdy nie była wystawiana pod tytułem – Sąd nieostateczny. Owszem było takie godzinne słuchowisko radiowe zrobione z tego, ale nic poza tym. Przypuszczam zresztą, że sztuka jest teatralnie trudna do zrobienia (...) Nie była nigdzie wystawiana do tej pory, może kiedyś w przyszłości, na setną rocznicę urodzin autora czyli za czterdzieści lat (...)
A. Busler Sąd nieostateczny w Gdańsku
[w:] „Pomerania” 6/2009, s. 49


Aktualności

Kontakt

kontakt Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipuszu

ul. Młyńska 12
83-424 Lipusz
Tel. (058) 687-45-77
e-mail:goksir@goksir.eu

Dyrektor:
Hubert Grzenia

Kalendarz imprez

Kalendarz imprez